Ogród pełen kwiatów bez wątpienia zyskuje dodatkowe walory estetyczne. Niemniej jednak, aby efekt był zachwycający konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. W dzisiejszym poradniku ogrodniczym dla początkujących podamy kilka istotnych faktów, najważniejszych informacji, które musicie wiedzieć o uprawie kwiatów.

Po pierwsze: Wybór stanowiska ma znaczenie

Większość kwiatów preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, zatem nie możesz dziwić się temu, że uprawa nie wychodzi, jeśli wybierasz to znajdujące się od strony północnej czy wschodniej. Jeśli kwiaty posadzone są blisko strefy słonecznej, ale jednak w pewnym zacienieniu, to odwracają się do słońca. Tak dzieje się zarówno w przypadku kwiatów jednorocznych, dwuletnich, jak i wieloletnich. Warto pamiętać również, że niektóre gatunki są bardziej ekspansywne od innych i nie należy ich sadzić w bezpośrednim sąsiedztwie, aby nie zagłuszyły upraw. Zawsze zwracaj uwagę na wymagania kwiatów i kieruj się zaleceniami hodowców.

Po drugie: zadbaj o przepuszczalność i właściwy odczyn gleby ogrodowej

Jeśli już wiesz, gdzie posadzić swoje kwiaty i zająłeś się odchwaszczaniem tego terenu, to jeszcze musisz sprawdzić, z jakiego rodzaju glebą masz do czynienia. Może być piaszczysta, piaszczysto-gliniasta albo gliniasta. Jak można się domyślić najbardziej pożądanym typem jest piaszczysto-gliniasta, jednak najczęściej w swoich ogrodach mamy gleby jałowe, które należy odpowiednio wzbogacić przed sadzeniem roślin i tu sprawdzi się torf. Powinna być to mieszanka torfu wysokiego i niskiego. Drugi z nich zapewnia odpowiednią ilość składników odżywczych, a pierwszy utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia gleby. Ziemia torfowa wymieszana z glebą ogrodową gwarantuje odpowiednie warunki, niezależnie od ph gleby. Można bowiem wybrać torf kwaśny bądź też odkwaszony, w zależności od warunków glebowych. Zawsze jednak warto wzbogacić w niego glebę, by była żyźniejsza, bardziej przepuszczalna i zdrowsza. Dzięki takim zabiegom można bez przeszkód sadzić ulubione kwiaty w ogrodzie. Warto wiedzieć, że z punktu widzenia kwaitów odczyn gleby także jest ważny, choć są gatunki, które tolerują zarówno lekko kwaśne, jak i obojętne stanowisko albo obojętne i lekko zasadowe.

Po trzecie: sadź na zalecanej głębokości, w odpowiednich odstępach

Jeśli sadzonki, cebulki czy bulwy należy sadzić na określonej głębokości, to nie należy tego zmieniać według swojego uznania. Poszczególne kwiaty wytwarzają bardziej płytki lub głębszy system korzeniowy. Oczywiście nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że w przypadku niższego sadzenia kwiat jest mocniejszy i może być bardziej odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak susza czy mocny wiatr. Niższe sadzenie sprawia, że kwiaty wolniej przesychają, wszak powierzchnia gleby schnie stopniowo, a w niższych warstwach wilgoci jest więcej. Czasem niski system korzeniowy może być decydujący dla przetrwania rośliny, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest to tak istotne jak w przypadku roślin wieloletnich takich jak drzewa czy krzewy.

Po czwarte: pamiętaj o regularnym nawożeniu i zrównoważonym nawadnianiu

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na tulipany, róże, lilie czy jeszcze inne kwiaty w ogrodzie, musisz pamiętać o regularnym nawożeniu. Zwłaszcza po posadzeniu i w okresie wzrostu konieczne jest stosowanie nawozu, choć w przypadku niektórych gatunków dobrze sprawdzają się nawozy długodziałające. Zaraz po nawożeniu konieczne jest podlewanie, ale nigdy nie można tych czynności wykonywać w odwrotnej kolejności, aby nie doprowadzić chociażby do porażenia liści rośliny. Przykładowo rośliny cebulowe źle znoszą zbyt obfite i zbyt częste podlewanie. Gdy będziecie nadgorliwi, to może się zdarzyć, że cebule po prostu zgniają, nie rozwiną się z nich kwiaty, a co gorsza w glebie rozwiną się choroby grzybowe, które będzie trzeba zwalczyć.

Po piąte: ogławianie i przechowywanie cebulek i bulw

Bardzo popularne jest uprawianie w ogrodzie roślin cebulowych, dlatego poświęcimy im jeszcze nieco uwagi. Otóż istotne znaczenie dla powodzenia uprawy ma również ogławanie i wykopywanie bulw i cebulek we właściwym terminie. Najpierw usuwamy zwiędnięte kwiaty, natomiast liście pozostawiamy aż zaczną więdnąć, bowiem cebule pobierają z nich jeszcze cenne składniki odżywcze. Dopiero po usunięciu zeschniętych liści, można przystąpić do wykopywania cebul. Wszystkie zainfekowane należy wyrzucić lub spalić. Trzeba je przechowywać w chłodnym, dobrze wietrzonym pomieszczeniu. Przykrywa się je także warstwą trocin. Przed ponownym sadzeniem należy je dokładnie obejrzeć. Można sadzić je w koszyczkach dla ochrony przed gryzoniami.

Sadzenie i uprawa kwiatów to naprawdę szeroki temat. Poruszyliśmy jedynie najważniejsze zagadnienia, które pomogą Ci zacząć przygodę z ogrodnictwem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj