Palety drewniane obecnie są znane nie tylko w branży logistycznej, ale również w meblarstwie i aranżacji wnętrz. Są gotowym materiałem do produkcji mebli i artykułów dekoracyjnych, a także do zabudowy tarasów i altan ogrodowych. Stylowe wnętrze nie zawsze musi być drogie, czasem niskim kosztem można uzyskać zamierzone rezultaty i niebanalne rozwiązania. Zgodnie z zasadą less waste, w łatwy sposób możemy wykorzystać niepotrzebne zużyte rzeczy i nadać im drugie życie, czasem w zupełniem innym wydaniu. Dokładnie tak samo jest w przypadku palet przemysłowych drewnianych, które pierwotnie służyły do transportu i przechowywania towarów, a teraz mogą stać się twoim wymarzonym meblem.

Meble z palet – ekologiczne rozwiązanie

Ekologiczne rozwiązania to takie działania, które są zgodne z naturą i nastawione na poszanowanie jej zasad. W obliczu problemów związanych ze zmianą klimatu na całym świecie, życie zgodnie z zasadami ekologicznymi stają się nie tylko normą, ale są też po prostu modne. O takim trendzie możemy mówić między innymi w branży meblarskiej, której produkcja coraz częściej jest nastawiona na ideę less waste, zgodnie z którą dąży się do ponownego wykorzystywania zużytych rzeczy. Ponownemu wykorzystaniu palet przemysłowych sprzyja ich naturalny skład, ich podstawowym surowcem jest drewno, czyli materiał łatwo poddający się recyklingowi. Ponadto, drewno jest biodegradowalne, co oznacza że nie wpływa szkodliwie na środowisko naturalne. Meble i dekoracje z europalet są bardzo oryginalnym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz i mogą stać się wizytówką domu.

Wykorzystanie palet w domu

To, w jaki sposób wykorzystasz europalety zależy wyłącznie od twojej pomysłowości, a ograniczyć ich ilość może tylko kreatywność. Możesz je zatem wykorzystać na wiele sposobów, świetnie sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i nowoczesnych – jako narożnik w salonie lub jako łóżko w sypialni. Materiał ten jest naprawdę uniwersalny i wdzięczny do pracy.

Zanim przystąpisz do wykonywania mebli z palet, dokładnie sprawdź ich stan. Najlepiej wybierać palety EURO, czyli palety o standaryzowanych wymiarach, które łatwo poznać po oznaczeniu EPAL na jednym z boków. Charakteryzują się one niezwykle stabilną konstrukcją i posiadają dodatkowe wzmocnienia, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako siedziska lub całe systemy do przechowywania w domu lub na tarasie. Do wykonania elementów dekoracji możemy zdecydować się na nieco tańsze palety, jednak kosztem mniejszej nośności i nieco słabszej konstrukcji – jednak na potrzeby dekoracyjne zupełnie wystarczające.

Gdzie kupić palety i ile trzeba za nie zapłacić?

Palety drewniane są łatwo dostępne i z tego względu należy zachować szczególną czujność, gdy trafia nam się egzemplarz z drugiej ręki. Mimo, że palety EPAL są przewidziane do wielokrotnego użytku, to w miarę użytkowania mogą ulec nawet drobnemu zniszczeniu. Takie drobne zniszczenia zwykle można łatwo naprawić w profesjonalnym składzie palet, oferującym usługę naprawy europalet. W przypadku jednak większych zniszczeń, które wpływają na stabilność konstrukcji, paleta taka nie nadaje się do ponownego użytkowania i powinna zostać zutylizowana. Niestety, takie nienadające się do użytku palety często trafiają jako odpady do kontenerów. Nie każda znaleziona paleta drewniana nadaje się do wykorzystania jej do produkcji mebli i z tego względu kluczową sprawą jest sprawdzenie jej stanu.

Najlepiej jeśli zainwestujemy w nowe lub używane palety ze skupu lub hurtowni palet, która oferuje towar zgodny z obowiązującymi normami i całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Oczywiście, tańszym rozwiązaniem będzie zakup palety używanej, która przeszła profesjonalną renowację, polegającą na naprawieniu powstałej szkody (zwykle są to niewielkie uszkodzenia, typu pęknięcie deseczki). Różne są też cenniki poszczególnych hurtowni, a różnice między nimi mogą być nawet dwukrotne. Jeśli potrzebujemy większej ilości palet, dobrym pomysłem będzie ich zakup w hurtowni zlokalizowanej na obrzeżach miasta, a nawet w innym regionie kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj