Często jedyną drogą do nabycia własnej nieruchomości jest kredyt hipoteczny. I choć wizja zadłużenia się na 30 lat początkowo może wydawać się nieco przytłaczająca, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym.

Realny plan spłaty kredytu

To bardzo ważna rzecz, bez której nie powinno się niczego podpisywać. Warto stworzyć sobie plan spłaty swojego zadłużenia, kiedy znamy już konkretną wysokość raty. Czy mamy poduszkę finansową, z której będzie można skorzystać w razie potrzeby? Czy planujemy nadpłacać kredyt, i jeśli tak, to czy bank daje taką możliwość bez prowizji od kwoty nadpłacenia kapitału? Nie da się wszystkiego przewidzieć, jednak warto zabezpieczyć się finansowo przed wzięciem kredytu.

Obowiązkowe ubezpieczenia

Wiele banków oferuje niskie odsetki, jednak zabezpiecza się wysokimi kosztami ubezpieczeń, przy czym opłacanie ubezpieczenia często obniża marżę kredytu, jest więc niejako obowiązkowe. Zwróć uwagę, jaka jest kwota ubezpieczenia na życie. Jak długo będziesz mieć obowiązek płacić ubezpieczenie? Co ono gwarantuje? Jakie będą konsekwencje zrezygnowania z ubezpieczenia? Czasem być może warto wziąć kredyt, który ma początkowo większe koszty ogólne, jeśli ubezpieczenie jest niższe i na krótszy okres – zwłaszcza, jeśli planujesz szybko nadpłacić kapitał.

Zwróć się do doradcy

Porada doradcy kredytowego nic nie kosztuje, za to pozwoli nam lepiej rozeznać się w obecnych ofertach. To chyba najważniejsza i najbardziej pomocna porada. Nie bój się skorzystać z pomocy doradcy – to specjalista, który wszystko dokładnie Ci wytłumaczy, przedstawi Ci najkorzystniejsze opcje, przeprowadzi przez proces składania dokumentacji i podpisywania koniecznych papierów do momentu podpisania umowy kredytowej. Doradca z pewnością pomoże także podjąć decyzję, w jakim banku wziąć kredyt, zależnie od potrzeb. Ponieważ pomoc doradcy jest nieodpłatna (dostaje on prowizję od banku, w którym zdecydujesz się wziąć kredyt), skorzystanie z jego usług nie niesie ze sobą żadnego ryzyka i może Ci tylko pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj