Woda to zazwyczaj bardzo pożądany gość – przyroda bardzo czeka na każde opady deszczu, żeby móc się regenerować i rozwijać. Ale mniej chętnie czekają na wodę centra miast i osiedla mieszkalne – a zwłaszcza te przestrzenie, które są na przykład zabetonowane i nie przyjmą wody tak chętnie, jak łono natury. Tam, gdzie nawierzchnią jest asfalt, kostka brukowa czy płyty chodnikowe, nadmiar deszczówki zatrzyma się na powierzchni gruntu i będzie płynąć dalej, aż zatrzyma się w jakimś zagłębieniu terenu i stworzy nieestetyczną, a zarazem bardzo kłopotliwą kałużę. Na szczęście na takie niespodzianki jest sposób – na to, żeby woda miała jak uciec z tego nieprzyjaznego spotkania, a chodnik czy ulica pozwalały wygodnie się po nich poruszać.

Korytka ściekowe wskażą drogę

Sekretem tego sprytnego rozwiązania jest umieszczenie tuż pod powierzchnią gruntu specjalnych korytek, czyli wyżłobionych korytarzyków, które pozwolą wodzie odpłynąć w wyznaczone miejsce. Cały system takich odwodnień, czyli sekwencja odpowiednio połączonych korytek, to sposób na to, żeby zebrać wodę z powierzchni i odprowadzić ją tam, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzać, a na koniec często wsiąknie w podatny do tego grunt. Dlatego takie systemy odwodnień (zobacz tutaj: https://www.bielbet.pl/oferta/3/odwodnienia-liniowe-z-tworzywa-sztucznego/)są polecane każdemu, kto ma pod swoją opieką takie miejsca, które po deszczu zamieniają się w krajobraz z kałużami w roli głównej.

Korytka ściekowe można umieścić wszędzie tam, gdzie są potrzebne. W miejskiej przestrzeni są montowane na wniosek samorządów, które dbają o komfort swoich mieszkańców, wykorzystują je także właściciele miejskich nieruchomości, także działek handlowych czy usługowych, również mają na względzie wygodę ludzi i bezpieczeństwo budynków – bo nadmiar wody może być szkodliwy także dla fundamentów. Zdobycie i umieszczenie korytek tam, gdzie mogą okazać się bardzo potrzebne, to wyraz przezorności.

Można się nią wykazać także wobec własnej, domowej posesji – i zadbać o to, żeby kałuże nie tworzyły się czy to na podjeździe, czy w pobliżu prywatnych zabudowań. Właśnie dlatego, że odwodnienia mogą się przydać w tak wielu sytuacjach, producenci takich elementów budowlanych mają dla swoich klientów bardzo zróżnicowane oferty. Chcąc wybrać korytka ściekowe, trzeba wybrać nie tylko takie o odpowiednich wymiarach, ale przede wszystkim sporządzone z konkretnego materiału budowlanego: do wyboru są korytka z betonu, polimerobetonu albo z lżejszych, ale też wytrzymałych tworzyw sztucznych. Wobec takiego pola wyboru, każdy ma szansę poradzić sobie z kłopotliwą deszczówką, przygotowując jej wyjście awaryjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj