Na kino domowe składają się pojedyncze urządzenia, z których każde spełnia jakąś ważną funkcję, przez co pozwala się nam cieszyć obrazem i dźwiękiem na najwyższym poziomie. Kino domowe zazwyczaj składa się z odtwarzacza Blu-Ray/ DVD, amplitunera lub wzmacniacza z dekoderami poszczególnych formatów dźwięku i zestawu głośników w systemach: 2.1, 5.0, 5.1 lub 7.1. Do zestawu dobiera się jeszcze wysokiej jakości telewizor lub też  projektor multimedialny. Posiadając te wszystkie elementy, mamy w swoim domu małe kino i wrażenia jak na sali kinowej.

Urządzenia składające się na kino domowe możemy sami skompletować, ale możemy też skorzystać z gotowych propozycji jeżeli nie chcemy poświęcać dużo czasu na samodzielne dobranie sobie  do zestawu poszczególnych elementów. Gotowe zestawy mają swoje zalety  – są tańsze, ale mają też wady – trudno mieć pewność, że jakość obrazu i dźwięku będzie nas zadowalała.

Jeżeli zaś zdecydujemy sami sobie złożyć zestaw kina domowego, poświęcając na to nawet więcej czasu niż przy zakupie gotowego zestawu, trzeba dokładnie poznać każdy element, który wchodzi w jego skład.

Najważniejsze elementy kina domowego

Odtwarzacz DVD/Blu-Ray przetwarza obraz jak i ścieżkę dźwiękową. Powinien nam zapewnić odczytywanie różnych formatów płyt i kart pamięci. Obecnie tradycyjny odtwarzacz jest zastępowany sieciowym. Niektóre modele odtwarzaczy mają możliwość zapisywania filmów z telewizji bezpośrednio na dysk. Można też skorzystać z zasobów internetowych wypożyczalni VOD. Dzięki temu możemy posiadać muzykę i filmy na dysku lub w sieci, a nie na płycie, jak w przeszłości.

Amplituner to najważniejszy element kina domowego. To nic innego jak wzmacniacz, który jest połączony z tunerem. To w nim są dekodery dźwięku i procesory, które odpowiadają za jego rozkodowanie i odpowiednie rozprowadzenie w głośnikach. Najnowsze amplitunery umożliwiają podłączenie konsoli do gier i komputera. Ważne jest też, ile kanałów obsługuje to urządzenie. Od tego bowiem zależy ile głośników można do naszego zestawu podłączyć. Najczęściej spotykane na rynku to 5.1 i 7.1. Zapewniają one już dźwięk przestrzenny. Ważna jest również moc wyjściowa – od 100 do 150 W na jeden kanał. Ilość formatów dźwięku, które dekoduje amplituner, również jest istotna. Większa liczba, to większe możliwości naszego kina domowego.

Głośniki przestrzenne w konfiguracji 5.1 lub 7.1. Jeżeli możemy sobie na to finansowo pozwolić i i posiadamy odpowiednio pojemne miejsce na kino domowe, wybieramy większy zestaw (7 głośników). Zestaw będzie przecież służył nam nie tylko do oglądania filmów, ale także do słuchania muzyki.  Kolumny główne powinny być tego samego rozmiaru. Jeżeli tak nie jest, z przodu i pośrodku należy ustawić większe głośniki, a mniejsze z tyłu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj