Kosiarka to podstawowe wyposażenie każdego właściciela ogrodu. Aby jednak mogła służyć nam przez wiele sezonów, powinniśmy o nią zadbać w należyty sposób. Jedną z rzeczy, o których powinniśmy zawsze pamiętać, jest wybór odpowiedniego oleju. W poniższym artykule dowiesz się, jaki olej do kosiarki spalinowej wybrać oraz jak wymienić olej w kosiarce.

Olej do kosiarki spalinowej – funkcje

Właściwy dobór oleju do kosiarki spalinowej jest niezwykle istotny. Bez niego urządzenie nie będzie w stanie spełniać swoich funkcji w prawidłowy sposób. Olej w kosiarce spalinowej umożliwia prawidłowe odprowadzanie ciepła z elementów roboczych urządzenia, dzięki czemu znacznie wydłuża jego właściwą eksploatację. Ponadto pełni ważną funkcję ochronną. Zabezpiecza części do kosiarek, a w szczególności silnik przed działaniem korozji oraz działaniem osadów wysokotemperaturowych.

Jaki olej do kosiarki spalinowej?

Jest to bardzo ważne pytanie, które być może zadaje sobie duża liczba osób. Źle dobrany olej do kosiarki spalinowej może bowiem spowodować, że poszczególne elementy urządzenia będą zużywać się szybciej, przez co konieczny będzie zakup nowego sprzętu. Zastanawiając się nad tym, jaki olej do kosiarki spalinowej będzie najlepszy, należy mieć na uwadze fakt, że jego skład powinien być dokładnie dopasowany do rodzaju posiadanego przez nas sprzętu, np. kosiarki dwusuwowej, czterosuwowej, kosiarki rotacyjnej lub traktorka.

Olej do kosiarki spalinowej możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • syntetyczny – wyróżnia się stabilnością termiczną, dlatego świetnie sprawdza się w trakcie upałów. Ponadto jego konsystencja nie zmienia się nawet przy niskich temperaturach. Dzięki temu znacznie wydłuża żywotność silnika;
  • mineralny – sprawdza się świetnie w przypadku kosiarek o małych rozmiarach i mniejszej mocy, dzięki czemu świetnie chroni urządzenie przed wpływem niskich temperatur. Nie zaleca się stosowania oleju mineralnego w przypadku większych urządzeń, gdyż w momencie prac na wysokich obrotach zmniejsza się jego lepkość, przez co słabiej chroni silnik.

Jak wymienić olej w kosiarce?

Wymiana oleju w kosiarce to kolejny aspekt, który szczególnie mniej doświadczonym osobom może przysporzyć problemów. Wymianę oleju warto przeprowadzić przy całkowitym zużyciu paliwa. Dla pełnego bezpieczeństwa powinniśmy także odłączyć przewód od świecy zapłonowej i odsunąć go na tyle, aby nie istniało żadne ryzyko kontaktu z olejem silnikowym.

Następnie po zlokalizowaniu worka spustowego odkręcamy go i podkładamy pod niego pojemnik, do którego będzie spływał olej. Aby mieć pewność, że olej całkowicie wyciekł ze zbiornika, całość pozostawiamy na kilkadziesiąt minut. Po upływie tego czasu i upewnieniu się, że zbiornik na olej jest pusty, rozpoczynamy wlewanie nowego. Ilość płynu zazwyczaj powinna być umieszczona w instrukcji, jednak dla pewności możemy jego poziom sprawdzić za pomocą bagnetu. Ostatni krok to zakręcenie korka i oczyszczenie zabrudzonych olejem elementów siarki za pomocą papierowego ręcznika.

Jeśli szukasz części do kosiarek o świetnej jakości, pochodzących od sprawdzonych producentów, znajdziesz je na stronie: https://ogrodexmilicz.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj