Kosiarka to bardzo pomocne urządzenie przy pielęgnacji ogrodu. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów tych sprzętów różniących się min. budową oraz funkcjonalnością. Zatem jaką kosiarkę kupić? Aby poznać odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw przeanalizować kilka istotnych kwestii.

Noże

Ostrość oraz sposób zamocowania ostrzy to ważny aspekt przy wyborze kosiarki. Na rynku dostępne są sprzęty z ostrzami bębnowymi, rotacyjnymi oraz listwowymi. Kosiarki bębnowe polecane są do prac przy trawnikach dekoracyjnych. Nie sprawdzą się natomiast przy wysokich trawach. Do prac przy gęstych wysokich oraz rzadziej pielęgnowanych trawnikach sprawdzą się kosiarki z ostrzami rotacyjnymi. Produkty z takim zestawem noży poradzi sobie także na nierównym terenie. Kosiarki listwowe to natomiast sprzęt dedykowany do prac przy nieużytkach oraz bardzo wysokich trawach.

Napęd

Ręczne kosiarki są zdecydowanie najtańsze w eksploatacji. Nie wymagają zasilania a także nie hałasują ze względu na to, że wprawiane są w ruch wyłącznie za pośrednictwem ludzkich mięśni. Taki sprzęt sprawdzi się przy zadbanych i niewysokich trawnikach nieprzekraczających 50 m2. Przy większych i nierównych powierzchniach a także wysokich trawach ręczne kosiarki nie znajdą zastosowania. W tych przypadkach z pomocą przychodzą kosiarki z silnikiem elektrycznym. Sprzęty te nie wydzielają spalin a ich ograniczeniem jest jedynie dostęp do źródła zasilania. Jeśli więc nie mamy dostępu do gniazdka dobrym rozwiązaniem będą kosiarki akumulatorowe. Pracują one równie cicho jak poprzednie omawiane a także podobnie jak wcześniejsze nie wydzielają spalin. Minusami tego typu sprzętów jest cena oraz potrzeba ładowania akumulatora nawet kilkanaście godzin. Kosiarki spalinowe  to ostatnie omawiane urządzenia. Nadadzą się świetnie do praktycznie każdych rodzajów trawy oraz innej ogrodowej roślinności.

Kosz

Przeważnie po skoszeniu trawy należy ją zgrabić. Pokos zalegający w ogrodzie utrudnia cyrkulację powietrza oraz hamuje rozwój darni. Przy większych trawnikach lepiej wyposażyć się z kosiarkę zawierającą kosz. Przy trawnikach znajdujących się min. w sadach bardzo dobrą opcją jest wybór sprzętu z tzw. mulczowaniem czyli dodatkowym rozdrabnianiem trawy co pozwala użyźnić glebę podczas rozkładu trawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj