Hamaki i pastelowe poduszki świetnie uzupełniają styl śródziemnomorski, mała architektura z kamienia – ogród chiński, a drewniane skrzynki i stare meble – ogród wiejski. Często to właśnie niewielkie dekoracje ogrodowe, np. kwietniki, meble ogrodowe, skalniaki przed domem, nadają naszej aranżacji ogrodu unikalnego charakteru i stylu. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest mała architektura i jak ją dobierać, aby była prawdziwą wisienką na torcie w naszym projekcie ogrodu.

Mała architektura – co to jest?

Mała architektura ogrodowa to niewielkie obiekty, które porządkują przestrzeń. Z ich pomocą możesz podzielić ogród na strefy (np. zgodnie z zasadami feng shui), zwiększyć jego funkcjonalność czy nadać aranżacji pożądanego stylu i charakteru. Co ważne, elementy małej architektury nie są związane z gruntem i można stawiać je w ogrodzie bez pozwoleń czy innych formalności. Musimy jednak pamiętać, że wbrew powszechnej opinii nie zalicza się do nich altan, pawilonów i murków oporowych. Tym samym, stawianie takich konstrukcji w ogrodzie bez pozwolenia, może nieść za sobą konsekwencje prawne.

Jakie elementy małej architektury możemy wyróżnić?

  • Elementy małej architektury służące do podziału przestrzeni (np. murek betonowy, murki z kamienia, ściany oporowe z gazonów), doskonale sprawdzą się do wydzielenia części ogrodu wedle funkcjonalności, np. na strefę relaksu, warzywnik, sad, ogród przyjazny dzieciom czy ogród kwiatowy.
  • Elementy małej architektury pełniące funkcję dekoracyjną (np. gazony ogrodowe, skalniaki przed domem, mała architektura ogrodowa z kamienia), nadadzą aranżacji pożądany przez nas klimat. Na przykład ogród nowoczesny warto wzbogacić o stół betonowy i gazony betonowe kwadratowe, z kolei ogród wiejski powinien obfitować w drewniane dekoracje ogrodowe, ławeczki, zielniki odgrodzone palisadami.

  • Użytkowe elementy małej architektury (np. meble ogrodowe, plac zabaw ogrodowy, grill ogrodowy betonowy, betonowe konstrukcje do przechowywania drewna opałowego), które sprawią, że ogród stanie się przestrzenią do spędzania w niej czasu. Im lepiej przemyślany dobór tych elementów i ich właściwe zaaranżowanie, tym bardziej funkcjonalny będzie nasz ogród.

Mała architektura betonowa

Mała architektura betonowa łączy ze sobą elegancki, estetyczny wygląd z ogromną trwałością. Bardzo dobrze uzupełni aranżację ogrodu nowoczesnego, minimalistycznego czy w stylu skandynawskim. Beton niegdyś kojarzący się z szarym i nudnym materiałem budowlanym, dziś daje niezwykle pożądanym dodatkiem do wykańczania wnętrz, przestrzeni publicznych czy ogrodów. Wybór elementów małej architektury w tej stylistyce jest bardzo szeroki – m.in. betonowe murki, palisady, meble z betonu (np. stół betonowy, ławka) czy gazony ogrodowe.

Mała architektura ogrodowa z kamienia

W ogrodach o bardziej naturalnym stylu, takich jak ogród wiejski, rustykalny czy śródziemnomorski, betonowe dekoracje ogrodu lepiej zastąpi mała architektura ogrodowa z kamienia. Chcąc zachować estetykę naturalnego kamienia, ale jednocześnie zyskać większą wytrzymałość i łatwiejszą pielęgnację, polecamy alternatywne rozwiązanie w postaci kamienia betonowego. Praktycznym rozwiązaniem będzie kolekcja Bradstone Mountain Block, która imituje bloki skalne. Stworzysz z jej wykorzystaniem murek z kamienia, skalniaki przed domem czy inne dekoracje ogrodowe (np. kamienne donice).

Podsumowując, elementy małej architektury mają szerokie zastosowanie w ogrodzie. Już na etapie tworzenia aranżacji przydomowej przestrzeni warto wziąć pod uwagę styl ogrodu i potrzeby użytkowników. Im staranniej wszystkie komponenty będą do siebie dopasowane, tym bardziej funkcjonalny będzie nasz ogród.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj