Każda konstrukcja drewniana może służyć przez wiele lat, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego też bardzo istotne jest zastosowanie odpowiednich lakierów do drewna, które zabezpieczą drewno przed wilgocią i uszkodzeniom powierzchni. Odpowiedni wybór lakieru jest bardzo ważny, jednak trzeba pamiętać, że nie ma uniwersalnego lakieru. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy oraz szczególne zastosowania. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kwestii związanych z tym tematem.

Podział lakierów ze względu na zastosowanie

Pierwszym i najważniejszym podziałem lakierów jest podział ze względu na zastosowanie. Występują lakiery nawierzchniowe i podkładowe.
– lakiery nawierzchniowe – są to lakiery, które nadają ostateczny wygląd powłoce lakierniczej. Zadaniem tej powłoki jest ochrona przed wilgocią i uszkodzeniami. Większość lakierów nawierzchniowych wymaga odpowiedniego podkładu, jednak nie wszystkie.
– lakiery podkładowe – ich głównym zadaniem jest wnikanie głęboko w strukturę drewna i zespalanie się z podłożem.

Podział lakierów według rozpuszczalnika

a) Lakiery wodorozcieńczalne
– akrylowe – są to bardzo dobre lakiery, ponieważ bardzo dobrze można je rozprowadzać, nie wymagają podkładu oraz nie zmieniają zabarwienia drewna. Powłoka wykonana przy ich wykorzystaniu jest elastyczna, ale mało odporna.
– poliuretanowe – przede wszystkim są bardziej odporne w stosunku do lakierów akrylowych zarówno na ścieranie, jak i uszkodzenia mechaniczne. Nie wydzielają także szkodliwych oparów.
– poliuretanowo-akrylowe – ich właściwości są różne w zależności od składu mieszanki, ponieważ zawierają elementy akrylowe i poliuretanowe.
b) Lakiery rozpuszczalnikowe
– poliuretanowe – na rynku znaleźć można lakiery jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe są mniej twarde, jak i mniej szkodliwe. Do lakierów tego rodzaju konieczne jest stosowanie podkładów, ponieważ lakiery poliuretanowe powodują zaciemnienie drewna.
– uretanowe – tego rodzaju lakiery stosuje się w przypadku podłóg pracujących. Tworzona powłoka jest elastyczna i odporna na ścieranie.
– uretanowo-alkidowe – bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku drewna pracującego, które się kurczy i rozszerza. Powłoki te są dość twarde i odporne na uszkodzenia.
– chemoutwardzalne – powłoka tego rodzaju jest bardzo odporna, jednak środki te są dość toksyczne, dlatego też po lakierowaniu trzeba odczekać.

Wybór lakierów jak widać, jest całkiem spory i dlatego też warto dokładnie przemyśleć jakie potrzeby konkretny lakier ma spełniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj