Stare budownictwo może być pięknym tłem dla nowopowstającej zabudowy małych miejscowości i dużych aglomeracji. Jeśli ich stan techniczny na to pozwala, mogą być nadal zamieszkiwane, a ich właściwa termoizolacja może podwyższyć komfort życia i wpłynąć na obniżenie kosztów ich ogrzewania. Efekt prac termoizolacyjnych jest widoczny zaraz po ich zakończeniu, poprawia się ciepłochronność budynku, a mikroklimat w jego wnętrzu staje się bardzo przyjazny i komfortowy. Czy każdy stary budynek może zostać ocieplony? Czy jest coś, co może pokrzyżować nasze plany przeprowadzenia termoizolacji?

Kiedy stary budynek nie nadaje się do ocieplenia?

Termoizolacja budynków to szereg prac związanych z ułożeniem materiałów izolacyjnych i odpowiednim przygotowaniem i zabezpieczeniem podłoża. Wymagania co do parametrów stosowanych materiałów, grubości warstwy izolacyjnej, a także sposobu montażu są prawnie unormowane. Co jakiś czas normy te zmieniają się i dążą do zoptymalizowania standardów. Z tego względu, ocieplenie w starych budynkach jest często wykonane z nieodpowiednich przestarzałych materiałów o niskich parametrach izolacji cieplnej, a same prace termoizolacyjne przeprowadzane były często w niewłaściwych warunkach, niesprzyjających wysychaniu kleju montażowego, bez odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia ocieplanej powierzchni. Prowadziło to do odspajania warstwy ocieplenia od ścian budynku, powstawania pęknięć w izolacji, przedostawania się wilgoci do warstwy izolacyjnej i do utraty przez nią podstawowych właściwości izolacyjnych. W efekcie, budynek tracił dużo ciepła, które uciekało przez powstałe mostki termiczne lub przez źle ocieplony dach, przez co stawał się energochłonny, a jego utrzymanie było nieopłacalne. Docieplenie starego budynku może być czasochłonne, ale jest jedynym sposobem na uzyskanie pożądanego efektu.

Zdarza się jednak, że ze względu na swój stan techniczny, budynek nie może być od razu ocieplony, a cały proces wymaga dłuższego przygotowania. Z tego względu, konieczne jest sprawdzenie stanu, w jakim znajduje się dany obiekt pod kątem jego konstrukcji, zawilgocenia ścian zewnętrznych, stanu starej izolacji. Dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych napraw, można przystąpić do prac termoizolacyjnych. Jeśli ocieplenie zostanie ułożone na wilgotnych ścianach, zamkniemy w nich wówczas wilgoć, a zbierająca się w nich wilgoć spowoduje osłabienie wiązania kleju do mocowania wełny lub styropianu. Należy też sprawdzić stan stolarki okiennej i drzwi pod kątem ich energochłonności, może się okazać że konieczna będzie ich wymiana na nowoczesne produkty energooszczędne.

Usunięcie starej warstwy izolacji

Usunięcie starej warstwy izolacji może być jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku starego budownictwa, którego stan techniczny nie pozwala na docieplenie ścian zewnętrznych, czyli ułożenie nowej warstwy izolacyjnej na już istniejącej. Demontaż starej warstwy ocieplenia jest jednak kosztowny i generuje ogromną ilość odpadów, dla których konieczne będzie zamówienie osobnego kontenera (a nawet kilku). Takie rozwiązanie jest też czasochłonny, tym bardziej gdy stara warstwa izolacji bardzo mocno przylega do ściany. Należy też pamiętać, że powierzchnia pod nowe ocieplenie powinna być bardzo dokładnie przygotowana, nie mogą się na niej znaleźć resztki materiału lub kleju.

Ułożenie nowej warstwy izolacji na istniejącej

To bardzo popularne rozwiązanie wśród właścicieli starych budynków, ponieważ jest oszczędne, mniej wymagające i szybsze w realizacji. Sam montaż nowego ocieplenia prawie się nie różni od układania ocieplenia na nieocieplonej powierzchni. Materiał Izolacyjny w postaci wełny mineralnej lub styropianu jest montowany do istniejącego tynku za pomocą kleju do styropianu lub wełny mineralnej (w zależności od wybranego materiału). Jeśli zdecydujesz się na ten sposób, najpewniej musisz się liczyć z koniecznością wymiany parapetów zewnętrznych i wykonania pewnych prac dekarskich, co jest związane ze zmianą grubości ocieplenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj